Patek Philippe’in bu başarıyı tekrarlaması 100 yıldan fazla sürdü

Daimi takvim, takvim işlevlerinin zirvesidir, mekanik olarak yalnızca tarih ve ayı manuel ayarlamalar gerektirmeden göstermekle kalmayıp, aynı zamanda artık yıl göstergelerini de 2100 yılına kadar (artık yılın dikkate alınmayacağı) doğru olarak gösterecek şekilde programlanmıştır. Bu komplikasyonun tarihinin, Thomas Mudge adlı bir İngiliz saatçinin cep saati biçiminde dünyanın ilk daimi takvimini icat ettiği 1762 yılına kadar uzandığını bilmek sizi şaşırtabilir.

Patek Philippe’in bu başarıyı tekrarlaması 100 yıldan fazla sürdü ve daimi takvim mekanizması için yalnızca 1889’da patent başvurusunda bulundular. 1925’te marka, bir Amerikan koleksiyoncusu tarafından görevlendirilen dünyanın ilk sonsuz takvimli kol saatini üretti. Patek Philippe saatler. Breguet, 1929’da kendi çabalarıyla ve 1937’de Jaeger-LeCoultre ile takip etti.

Ancak merak uyandıran şey, dünyanın ilk yalnızca tarih gösteren kol saatinin, ilk sonsuz takvimli kol saatlerinin yerini almış olmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, o dönemin kol saatleri ya basit üç ibreli ya da karmaşık takvimlerdi; hiçbir saatçi sadece tarih içeren bir saate talep olacağını düşünmemişti. Bu açıdan rolex replika saat, saatçilik dünyasının Apple Inc.’idir. Şirket, işleri rakiplerinden farklı yapmak ve bunu daha basit ve sezgisel olarak yapmak konusunda harika bir ustalığa sahip. Çoğu zaman kafamızı kaşıyıp kendimize şu soruyu soruyoruz: “Bunu daha önce neden kimse düşünmedi?”

Cesur İsviçreli saat şirketi Rolex, firma 1920’de İsviçre’ye taşınmadan önce, 24 yaşında girişimci Hans Wilsdorf tarafından 2015 yılında Birleşik Krallık’ta kuruldu. İlk Datejust, markanın 40. yıldönümünü anmak için 1945’te piyasaya sürüldü. ve bir jübile kutlamasında görücüye çıktı (saatle birlikte gelen yeni beş bağlantılı bileziğin adı buradan geliyor). Tabii ki Datejust bir Oyster kasasına yerleştirildi (1926’da piyasaya sürüldüğünde, Oyster dünyanın ilk tam entegre su geçirmez kasasıydı), bu o zamana kadar Rolex’in ayırt edici başarılarından biri haline gelmişti. Saat aynı zamanda “Perpetual” bir saatti. Başka bir deyişle, otomatik bir hareketle donatıldı. Datejust’ın tasarım dili kökenine sadık kalmıştır ve model teknolojik olarak gelişmeye devam etse de şık ama yetenekli bir spor saati olarak orijinal soyunu korumaktadır ve markanın temel taşlarından biri olmaya devam etmektedir.
replika rolex
İlk Datejust Ref. 4467 sadece 18 ayar sarı altından piyasaya sürüldü ve 1954’te tanıtıldığı için klasik cyclops büyüteçle gelmedi. Sadece sarı altından sunulduktan sonra, seri paslanmaz çelik ve saatin iki tonlu çeşitlerini içerecek şekilde büyüdü. 1974’te Datejust, daha önce kullanılan pleksiglasın aksine bir safir kristalle donatıldı.

Kal. 1965 yılında piyasaya sürülen 1570, 1500 serisi mekanizmanın üçüncü neslini işaret ediyordu ve saatte 1800 titreşim vuruş hızı ve çift yönlü sarım ile donatıldı. 1972, 1570’in bir bilgisayar korsanlığı özelliği ile donatıldığını gördü. Hareket, fantastik mühendisliği ve sadeliği ile büyük saygı gördü ve Ref. 5512 Submariner ve hatta Explorer Ref. 1016, seksenlerin sonundaki koşusunun sonuna kadar. Ara dişliler ve bir yay mekanizması sayesinde, tarih gece yarısı anında atlamayı başardı. Bugün bile, gece yarısındaki anlık tarih atlaması rafine hissediyor ve sistemi destekleyen teknolojinin 60 yıldan daha eski olduğuna inanmak zor!

Yukarıdaki üç resim, Datejust’ın çok yönlü mükemmel bir günlük replika saat nedir yapmasının birçok nedenini vurgulamaktadır. Datejust’ın bileğinde 36 mm’lik boyutuyla çelişen hakim bir duruşu vardır. Saat ne çok küçük ne de çok gösterişli olsa da, uzun boynuzları ve parıldayan 18 ayar yivli beyaz altın çerçevesi, saatin resmi kıyafetlerle kolayca giyilebilmesine yetecek kadar “pop” sunuyor. Aynı zamanda saatin Oyster kasa yapısı ve Twinlock kurma kolu 100 metreye kadar sızdırmazlığı garanti ederek onu şaşırtıcı derecede sağlam bir saat haline getirir.

Rolex Date ailesi, Oysterdate ve bir Datejust çeşidi olan ve döner bir çerçeveye sahip Turnograph gibi benzersiz modelleri içerecek şekilde büyümüştür. Turnograph ilk döner çerçeveli Rolex olmasa da (bu onur inanılmaz derecede nadir 1937 Zerographe flyback monopusher kronografına aittir), döner çerçeveli seri olarak üretilen ilk Rolex’tir ve Submariner’ın doğrudan öncülü olarak kabul edilebilir. GMT Ustası. Yukarıdaki dört resim, Ref. 6694 Rolex Oysterdate, perçinli çelik bilezik ve manuel rüzgar, kronometre olmayan kalite (bu onu Rolex kataloğunda bir istisna haline getirdi) kalibre 1225 ile 34 mm su geçirmez bir saat. Bu saatlerin büyük olasılıkla ödüllendirildiğini gösteren hatıra kadranlarına dikkat edin. BAE silahlı kuvvetlerinin askerleri.